Generál Vasil Pavlič

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Generál Vasil Pavlič

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:37

Dobrý den pane generále,

tentokrát mám na Vás jeden dotaz týkající se Vašeho kolegy genpor. Vasila Pavliče. Zmiňujete se o něm ve Vaší knize Na rovinu, kde ho popisujete ve funkci velitele 2.msd. Sušice, kde Vám jako velitel divize velel. V roce 1989 se naopak právě genpor. Vasil Pavlič stal Vaším podřízeným ve funkci prvního zástupce NGŠ, kterou zastával od ledna do září 1989. V této funkci střídal genpor. Jiřího Brychtu a předtím zastával v letech 1985 až 1988 funkci VLP v Moskvě. Zajímá mi z jakého důvodu zastával tuto funkci 1. ZN GŠ ČSLA pouze 8 měsíců a poté odešel do zálohy. Ve funkci ho střídal genplk. Jozef Hrebík, který byl v této funkci ještě daleko kratší dobu. O generálech Brychtovi a Hrebíkovi jste mi již dříve psal. Rád bych se Vás však zeptal na trochu více informací o generálu Vasilu Pavličovi. Můžete mi prosím k němu uvést více ?

Děkuji.

Historik
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Generál Vasil Pavlič

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:41

V době, kdy plk.gšt. Vasil Pavlič velel 2 msd "Slovenského národního povstání" v Sušici, byl jsem ustanoven na podzim r. 1972 NŠ-1.zástupcem velitele. Funkci jsem vykonával do srpna 1974, kdy jsem byl poslán ke studiu VA-GŠ OS SSSR do Moskvy. V.Pavlič byl VLP v Moskvě, jak uvádíte, od r. 1985. O jeho vyslání tedy rozhodoval NGŠ M.Blahník a jistě i ministr M. Václavík. Setrvání na funkci VLP bylo vždy stanoveno na 4-5 let.Vztahy s gen. Pavličem u divize jsem měl vcelku bezproblémové. Byl rozvážné povahy, při řešení služebních úkolů snad méně důrazný, u podřízených byl oblíben. Při výkonu funkce NGŠ byl mým 1.zástupcem gen. J. Brychta. Když dostal nabídku na funkci Náčelníka SVAZARMu, neměl jsem námitky. Zájem o funkci 1.ZNGŠ projevil gen. Pavlič, což jsem odsouhlasil a byl do této funkce ustanoven. Asi po 8 měsících prodělal silný infarkt a v ÚVN mu doporučili v zájmu zdraví raději odejít do zálohy ( tedy do důchodu). Pokud si dobře vzpomínám, zemřel asi v r. 1991.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků