Šikana v ČSLA

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Šikana v ČSLA

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:48

Dobrý den,



rád bych se zeptal, proč nebyla řešená otázka šikanování v tehdejší ČSLA, hlavně v 80 tých letech

Děkuji
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Šikana v ČSLA

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:53

Šikana v ČSLA existovala, protože do základní vojenské služby přicházeli mladí lidé z různého rodinného i společenského prostředí. Mnohokrát jsem vše vysvětloval i v tomto diskusním fóru. Proto dovolte alespoň stručně zopakovat. Opatření se dělala i v 80. letech rozsáhlá a je těžké Vám dokazovat nakolik byla účinná. Já jsem přesvědčen, že zabraňovala dalším, možná nesčetným případům. Vojáci nastupující k výkonu voj. zákl. sl. byli okamžitě po příchodu poučování o projevech šikany i způsobech, jak jsou zpravidla některými vojáky starších ročníků praktikovány (velmi často po příchodu z vycházky pod vlivem alkoholu). Organizátory šikan nebyli vojáci z povolání a méně i poddůstojníci. Nejvíce je prováděli vojáci bez poddůstojnických hodností v době nepřítomnosti vojáků z povolání a mnohdy bez zákroků poddůstojníků jednotky (tito vojáci byli někdy i služebně starší než poddůstojníci). Bohužel i někteří vojáci z povoláníi po odchodu ze zaměstnání neměli zabezpečeno, aby k šikanování nedocházelo, snad vyjímečně jim to i vyhovovalo, když nebyli sami schopni pořádek u svých jednotek zjednat. Stejně tak byli poučováni i nastupující vojáci z PŠ a vojáci starších ročníků, jaký je rozdíl mezi služební náročností a šikanováním. Mnoho případů šikan nebylo velitelům známo proto, že šikanovaní vojáci se báli dalších následků po nějakém oznámení svým velitelům, mnohdy i nedůvěře, že je odstraní. Zvýšil se i počet soudních postihů za šikany.

I přes mnohá další opatření se nepodařilo úplně šikany odstranit. Pokud byste měl zájem, tak byste se i dozvěděl, že vše pokračovalo i v AČR a je bohužel zjevem, který existuje i v mnoha profesionálních armádách.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků