Zaujetí operační sestavy frontu..

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Zaujetí operační sestavy frontu..

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:49

Dobrý den,

jenom taková krátká otázka, jak by to vypadalo s přesuny útvarů druhého sledu a útvarů druhů vojsk do operační sestavy. Jako náčelníka operační skupiny bcho mě tento problém vždy iritoval..to byly na GŠ tak geniální, že všechny přesuny měli přesně zplánovány? Časy zahájení přesunů, průjezdy kontrolními místy..zajisté víte,o čem hovořím, zejména z mírové dislokace zrovna ne právě ideálně dislokované útvary,viz Liberec. V praxi jsem zažil pár přesunů současně cvičících svazků druhů vojsk v míru a vždy to byl poněkud komplikovaný !guláš! A to si při stavu komunikací a jejich početnosti v té době v PLR a na Slovensku vůbec neumím představit přesun PRKVO na území Čech..Byly časy ve kterých se měli přesouvat útvary do bojových sestav někde "nahoře" zkoordinovány? Hezký den přeji.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Zaujetí operační sestavy frontu..

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:54

Vynasnažím se Vám odpovědět. Bylo by však dobré si přiznat, že problém, který vzpomínáte, je i pro mnohé vojáky z pov. méně zajímavý i pochopitelný. Jde opravdu o složitý proces zplánování těchto přesunů, který ze stupně na další stupeň velení byl koordinovám. Tedy velení divize v rámci divize u svých útvarů, totéž u armád i u okruhů a nadřízený stupeň musel případné sporné přesuny řešit. Jako náčelník operační skupiny víte, že přesuny se nacvičovaly pravidelně při nácvicích a prověřovaly při prověrkách BoPo. Oba víme, že šlo o záložní prostory a do hlavních prostorů, které byly utajovány, by nebyl problém přesun upravit pouhým jeho rozkrytím. Hlavní prostory byly mnohdy totožné nebo blízké s prostory v operační sestavě.Dávám za pravdu Vašemu názoru na volbu stálé dislokace, která nebyla mnohdy aktuální. Byla však dosti vázána na vybudovanou učebně výcvikovou základnu. Pro zdůvodnění příklad: nezažil jsem obtížnější plnění změny dislokace, když jako NŠ VZVO jsem musel redislokovat spojovací brigádu z atraktivního města Pardubic do vesnice Strašice! Vámi nazývané přesuny jako guláš se také konaly. pouze musíte přiznat, že to byla vina velitelů, kteří nezabezpečili výcvik na odpovídající úrovni.

S přesunem PRIKVO si nemusíte dělat starosti. Jeho přesun skutečně nemohl proběhnou přes Slovensko, kde byly pouze dvě trochu vhodné komunikace. Proto bylo HV SOS VS asi správně rozhodnuto přesunovat se převážně Polskem. Nebyla to vůbec záležitost ČSLA, protože PRIKVO by byl přesunut k zasazení do prvního strategického aledu mezi Západní skupinou sov. vojsk v NDR a ČsF. ČSLA by svými vyčleněnými týlovými, technickými a zdravotnickými prostředky pouze pomáhala přesunu. Nevím, nakolik je Vám známo složení PRIKVO. Měl totiž asi 21 vševoskových divizí ve čtyřech armádách. Jako operátor si můžete i spočítat, kolik bylo potřebných os k jeho přesunu i délka proudů na jednotlivých osách. Pro Vaši informaci snad jedna zdravotnická záležitost. Mít zabezpečeno na našem území v t.zv. Dočasných lekařských a odsunových zařízeních (DLOS) 80 tisíc kójek pro raněné. Při předpokládaných úderech na přesunující se vojska by to byl asi opravdu "guláš".

Snad mě nebudete brát za slovo v některých, mnou uváděných detailech. Vysvětlit podrobněji by vyžadovalo dokonce přednášku. A při mém věku a době mimo aktivní službu, byste jistě našel i mnoho dalšího k diskusi. Možná, že by to bylo pro Vás stejně složité, jako pro mě Vaše vysvětlení teorie o chem. a radioaktivních látkách. Zdravím Vás a také já Vám přeji lepší druh zábavy, než to, o čem jsme si psali.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)

Re: Zaujetí operační sestavy frontu..

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:54

Opožděnou svoji odpověď Vám zdůvodňuji tím, že mi původní nebyla přijata organizátory tohoto diskudního fóra, protože prý byla duplicitní. Nerozumím a nikdo mi nevysvětlil, tak dnes znovu a snad uspěji.

S přesuny útvarů a svazků to nebylo tak složité, jak se Vám to jevilo. Každý stupeň velení však musel splnit při koordinaci to své. Třeba velitel vševojskové divize se všemi svými patnácti útvary (stanovit pořadí a dobu průjezdu tam, kde se útvarům přesun křížil). Velitel armády pro přesun druhosledové divize a pro přesuny armádního kompletu všech jemu podřízených útvarú (i svazků druhů vojsk). Velitel okruhu (frontu) neměl druhosledovou armádu, ale vše musel koordinovat pro přesuny svého frontového komplektu (tedy i vaší bcho). Guláš to mohl být tehdy, když jednotlivé stupně velení naplánované trasy a časy nerespektovaly a neorganizovaly ani regulační a kontrolní skupiny, zodpovídající za dodržení všeho, jak bylo zplánováno. Všechny nácviky BoPo na jednotlivých stupních k tomu měly sloužit a skutečnost se nejlépe projevovala při prověrkách BoPo.To vše se odehrávalo do záložních prostorů soustředění a v případě skutečného nebezpečí by se provedly přesuny do hlavních prostorů soustředění, které v podstatě byly plánované prostory v operační sestavě. Zažíval jsem organizované přesuny, které odpovídaly našim představám i přesuny, o kterých se zmiňujete, že Vás iritovaly. To vše se ale muselo bezprostředně řešit a hlavně zjistit, co bylo hlavní příčinou vzniklých zmatků (někdy velitelé útvarů, někdy jejich nadřízení).

K přesunu PRIKVO Vám snad postačí stučná informace. Jeho přesun byl vlastně už záležitostí strategického významu, protože byl přesunován do sestavy k nejpravděpodobnějšímu zasazení mezi Západní skupinu vojsk na území NDR a ČsF. Počtem svých čtyřech vševojskových atmád (asi 21 vševojskových divizí) a okruhového komplektu to vyžadovalo kolem 20-30 komunikací, z nichž na Slovensku bylo možné využít dvě. Hlavní síly se tedy přesunovaly po osách v PLR a na naše území by se stáčely na ostravském směru. Jejich přesun vyžadoval i u nás velké úsilí státních i armádních složek, včetně týlového zabezpečení (tech. pomoc, zásobování PHM, rozvinutí stravovacích i odpočinkových míst a pro ilustraci- mít připraveno v Dočasných lékařských a odsunových střediscích- DLOSech 80 tisíc míst- kójek pro zraněné). Snad vám moje odpověď postaší k tomu, že to opravdu legrace nemohla být a ani na GŠ nebylo nutné mít geniální operátory. Stačilo, když věděli dobře o významu své práce a rozuměli jí.Jinak tam své místo dlouho mít nemuseli.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků