Nezlobte se na rýpavého chemika,ale

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Nezlobte se na rýpavého chemika,ale

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:49

Zdravím Vás a přeji hezké dny příští..

..ale, vy jste mi odpověděl na to, jak jste se rozhodoval PŘED zahájením bojové činnosti, já jsem se asi neobratně vyjádřil a můj dotaz zněl na Vaše rozhodnutí v průběhu bojové činnosti..no nic, nechme toho..Pochopil jsem, jak jednání funkcionářů CHV negativně ovlivnilo Vaše posuzování úrovně CHV na začátku 90-tých let..nedivím se Vám, své zkušenosti s jedním velkomožným panem generálem (malý odlesk svého velkého vzoru gen.Veselého, kterého svým jednáním a činy kopíroval, charakterově mnohem horšího než chudák V.) mám osobní a vždy jsem se styděl, že zrovna takový člověk je náčelníkem CHV ČSLA. Ale neodpustím si poznámku k Vašemu tvrzení o zastaralosti sovětských přístrojů pro zjišťování radiační a chemické situace...Ono to není jako v tanku, jestli je tam KLADIVO nebo ne.. tyto přístroje vždy dokázali zjistit druh OL, to pro první rozhodování vždy stačilo NCHS, aby Vám dal potřebné podklady pro Vaše rozhodnutí..Ani Američané něměli (a ani nemají) nic lepšího, ono totiž zjistit efektivně přítomnost izopropylester kyseliny methyltiofosforité a pod. je otázkou chemizmu reakce a prostředek, který to uměl byl u naší armády znám již v 50-tých letech..zastaralý sovětský průkazník PPCHR-54--průkazníkové trubičky..pořád stejný způsob, protože chemickou reakci prostě modernizovat nelze..pouze poté naši výzkumníci vyvinuli přístroj, který nasával vzduch do trubiček bez nutností jej tam pumpovat prací lidských paží (CHP-71 mimochodem, používá se dodnes..a není to přístroj, který by dokladoval světovou prioritu českých chemiků, je jen tak jednoduchý, že na to koukali amíci jak puci..)..Mimochodem, ten výše zmíněný prevít je sarin..látka, která má ničivou účinnost na nechráněnou lidskou bytost, ale současně látka, která na terénu typu poušť (a i v našich podmínkách) nesetrvá vzhledem ke své vysoké výparnosti na terénu nikdy více, než v řádech několika hodin. To gen.Schvarzkopffovi, jako veliteli celé operace Pouštní bouře určitě jeho US chemici doložili, takže nebyl ze "zjištění přítomnosti sarinu" vůbec vyděšený a nechal operaci pokračovat dle plánu. Nebyl v tom vůbec úmysl, něco zakrývat.

A ještě k Vaši poznámce ohledně Černobylské havárie..že jste nařídil monitorovat radiační situaci na našem území..směšné..naše přístroje byly schopny indikovat úrovně radiace v řádech 300x vyšších, než mírově stanovené úrovně nebezpečnosti objemových aktivit radioaktivních látek. Navíc, oproti jadernému výbuchu šlo o kontinuální jev uvolňování radioaktivních látek. A teď nastala "sranda" my jsme nevěděli, CO způsobuje radioaktivitu v ovzduší, protože to je především důležité z hlediska ohrožení obyvatel..jde o radioaktivní izotop dusíku,jehož poločas rozpadu je cca 14 vteřin, nebo o cézium, kde jde o tisíce let a navíc se štěpí mnohem nebezpečnějším způsobem, které hrozí vyšší zátěží na organizmus. Jediný gama spektrometr, který vlastnil myslím že hydrometeorologický ústav v Praze byl v té době mimo provoz (mimochodem dovezen přes embargo od našich současných spojenců přes Jugoslávii). Některý funkcionář na MNO chtěl po gen Budském (NCHV ČSLA), jaká má být stanovena norma pro maximální přípustnou výši objemové aktivity ve vzduchu. Protože nevěděl (a bez gama spektrometru to ani nemohl vědět ) co způsobuje radioaktivitu ovzduší, tak se s námi poradil a řekl dotěrnému šéfovi (nevím, jestli to byl NGŠ nebo někdo jiný) jistou cifru. Vím, že tato cifra byla 30.4.1986 překročena 100x.. stačí? Vaši dozorčí útvarů s intenzimetrama mohli zjistit akorát kulové prd, protože schopnosti těchto přístrojů byly podprahové..



Chápu, že Vaše hodnocení CHV je ovlivněno politicky...pamatuji si, jak na Velkém klubu u nás v kasárnách (dolní) v Liberci mlátil jistý Jožka v létě 1989 svou stranickou knížkou o řečnický pultík, že se jí nikdy nevzdá..a v r. 1991(?) se vrátil z Arábie po výletě a oblečen v nám tehdy neznámé maskáče, baret zastrčený za náramník v televizi vykládal, jak CHV napomůže světu v boji za demokracii..doteď je mi z toho na zvracení..

Mějte se hezky, vlastně ani žádný dotaz, až na ten na začátku nemám, takže nevím, na co se ptát..jak se máte, doufám, že zdraví slouží..
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nezlobte se na rýpavého chemika,ale

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:54

Pane "urýpaný chemiku", znovu Vám opakuji, že mi jakékoliv dotazy ani příliš nevadí. Uvádíte, že jste mi položil špatně otázku, ale chtěl jste něco jiného. Na to jsem asi vliv neměl. U Vás mi nevadí žádná urýpanost, ale snaha diskutovat se mnou o chemických záležitostech na vysoké odborné úrovni, kam mé znalosti nedosahují. Je-li to příliš velký nedostatek, tak já bych Vám mohl dávat podobné otázky vševojskového charakteru, které byste jistě nazval asi jako stupidní a významné jenom pro vševojskové pitomce. Snad jsem Vám v poslední odpovědi srozumitelně vysvětlil, k čemu jsem měl odborníky druhů vojsk a služeb. Někde se k mému rozhodnutí vyjadřujete bez znalosti situace. Ujišťuji Vás, že vyslechnout si názory odborníka nebylo pro mě tím posledním, než jsem přijal své rozhodnutí, protože odpovědnost jsem nesl vždy já a ne odborný náčelník.Potvrzuji Vám, že NCHV ČSLA, o kterém se nezmiňujete příliš lichotivě, jsem právě pro některé jeho charakterové vlastnosti také příliš neuznával. Při hodnocení kvality sovětských a našimi chemiky vylepšených přístrojů rchpz si nemyslete, že jsem je považoval za zbytečné nebo úplně špatné. Někdy jsem o tom, co dokonalejšího měli Sověti ve své výzbroji, snad věděl třeba víc, než Vy. Totéž i o prostředcích v NATO. Nemám dodnes žádný důvod hanět sovětskou techniku, naopak ji vysoce cením dodnes, protože i pozdější zprávy o činnosti našich jednotek v akcích KFOR atd.ukazovaly dokonce i obdiv k ní u vojáků NATO. Nevím, zda jste také působil u naší jednotky v Iráku. Já ne, ale informace o rozhodnutích gen. Schwarzkopffa v souvislosti s výsledky průzkumu našich chemiků jsou mi trochu známé.

Myslíte si snad, že jenom jako vševojskový "bigoš" jsem neznal hodnoty rchpz a co z nich vyplývalo pro činnost vojenské "živé síly"? To jsme znali všichni a dobře i věděli, že pro civilní osoby to byly dávky nepřípustné. Že by některé vojenské jednotky a útvary, které by v zónach vysoké radiace nebo chemického zamoření musely působit, to zní tragiky, ale asi by v té válce šlo přece jenom o víc, než možná sám připouštíte.Pochopil jsem, že když "můj" důstojník OSK věděl prd, tak mi vysvětlete, k čemu mi byly nějaké "prdy" nebo snad rady od chemiků? To jsem neměl nařizovat raději vůbec nic? Později jsem měl třeba možnost hovořit o důsledcích Černobylské havarie i s takovými lidmi, jako byl NGŚ OS SSSR maršál Achromějev. Kromě jiného, jak se vyvíjela i jinak situace u nich, která se diametrálně lišila od teorií, dlouhodobě hlásaných jejich chemickým vojskem (možná, že byste se i divil!). Také jste vysvětlení mého stanoviska jako polického, trochu méně pochopil, ale vysvětlovat to už nebudu. Mějte se také dobře.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)

Re: Nezlobte se na rýpavého chemika,ale

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:57

Vážený pane rýpavý chemiku, pan generál Vacek mě snad promine, že si dovoluji Vám upřesnit, některé vaše nedostatky v hodnocení situace po havárii v Černobylu. Máte dosti zkreslené názory o tom co se tehdá dělalo a čím bylo hodnoceno, protože asi znáte jenom malou část a to z pohledu úzce ohraničeného. Možná Vám vševědoucímu v této oblasti něco říkají jména, gen. Budský, gen. Černý, gen.major Janeček, plk. Tomek a případně i gen. Tuzar.. Proč je uvádím? Byl jsem také chemikem a to nejdříve jako záložní důstojník na KVS jako velitel TRHS jestli to neznáte byla TRHS ( Teritoriální radiační hlásná síť od roku 1961) a později po aktivaci jako náčelník PRCHO kraje u CO. Než jsem začal pracovat i v rámci ČSSR. Tak o situaci něco vím. Vy asi neznáte,, že v rámci celé republiky byla ustavena síť automatických hlásičů radiace nejdříve HR 120 a později řady DC 4 A,B a D ( digitální) Kromě těchto přístrojů byly k dispozici ne jen v armádě IT - 65 ale přístroje řady Oprativních dozimetrů DC 1 A a B, Dále měřiče radiace DC3 A, B a ještě DC 5 A. To měření bylo děláno celoplošně a byly do něj zapojeny všechny laboratoře Krajské a okresní zdravotní a veterinární a pro měření zamoření vodních zdrojů pod vedení VDS - CO.jejich laboratoře. K tomu byla v systému vybudována jednotná kontrolní analytická síť do které byly z civilu zařazeny i některé chem. laboratoře v závodech vyškolené v Kádrových laboratořích CO. Mýlíte se , že jste si museli vymýšlet Celý tento systém pracoval po celou dobu kdy stopa ohrožovala teritorium. I já jsem se podílel na zpracovánmí asi 300 stránkového dokumentu pro evropskou komisi . Zde byly vyhodnoceny i jednotlivé radionuklidy a dávky ozáření změřené v jednotlivých časech na osobách, hopodářském zvířectvu ale i na plodinách a další údaje. Byla zde hodnocena i účinnost řežimních opatření na teritoriu, která byla i uplatněna v rámci celé WS.Víte děláte ze sebe vysokého znalce, ale o tom píšete jako dnešní novináři ( Vše ví, vše zná a od všeho má klíče.)Dlouho by jsme diskutovali nejen o radiaci, ale i o BCHL a BBP. O tom raději pomlčte.

Chcete si ověřit to co píšu? prosím obraťte se na generála Černého, kterému jsem kromě režimů života v RA stopě poslal i uvedený materiál úpro Evropskou komisi .Je to asi 5 let na zpět kdy byl v Praze v Technickém muzeu. Dnes již tam možná není, ale z Liberce to není tak daleko. A jistě si to můžete zjistit.

Tak to jen na okraj.
Také bývalý chemik pplk.v.v. V.P.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků