Jeden čtenář

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Jeden čtenář

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:59

Četl jste zážitky bývalého vojáka uveřejněné na této stránce:http://armada.vojenstvi.cz/povalecna/ctenari/15.htm. Jaký máte na ně názor?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Jeden čtenář

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:06

Zážitky vojáka jsem nečetl. Po Vašem dotazu jsem si je samozřejmě přečetl.Jsem dalek toho, abych jeho vojenský život a z něho vyplývající zážitky jakkoliv zpochybňoval .Nejsem ani odborně kvalifikovaný tak, abych mohl posuzovat detaily z jeho líčení o prostředcích PVO z doby, kterou popisuje. Já jsem se stal poručíkem tankového vojska v roce 1956. Mohu však trochu v rozporu s jeho dojmy uvést skutečnosti, jak mně se jevila protivdušná obrana v 70.až 90. letech. Snad nemusím opakovat, že jako velitel divize v r. 1976 jsem hodnotil schopnost protivzdušné obrany vševojskových pluků i divize jako solidní a odpovídající možnostem. Jestliže zavedení S 2-M a přezbrojení protiledlového pluku na protiletadlový raketový pluk KUB bylo nevýznamným opatřením, tak s tím souhlasit nemohu. Přezbrojení PLR znamenalo i výměnu na téměř všech funkcích u pluku, kdy vysoce připravení mladí kapitáni nahrazovali starší plukovníky. Byl jsem účasten i na bojových střelbách takových pluků v Astracháni (SSSR) a hluboce jsem se skláněl před úrovní výcviku nejen vojáků z povolání, ale i vojáků základní služby.

Autor článku při hodnocení úrovně připravenosti vojsk PVOS vůbec nehovoří o množství a úrovni výcviku pilotů, kvalitě stihacích letounů ani o sestavě obou divizí PVOS (Žatec, Brno), PLR brigádách, včetně dodnes vysoce hodnocených PLR S-300.Podrobněji jsem své názory na PVO i PVOS ČSLA popsal i v některých svých knížkách.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků