Stálá služba dozorčího generála

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Stálá služba dozorčího generála

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 19:07

Dobrý den, pane generále, rád bych se zeptal na několik informací, pokud si je ovšem budete ještě pamatovat, jsou to totiž celkem specifické dotazy.

V knize ČSLA na Rýnu je zmíněna stálá služba dozorčího generála, která byla organizována na GŠ a k jejímuž stálému výkonu byli vybráni 4 pracovníci operační správy, kteří se v 24hodinové službě střídali. V souvislosti s tím by mě zajímala organizace operačního sálu operační správy GŠ - kolik pracovníků ve směně přibližně sloužilo, třeba koncem osmdesátých let, a v jakých funkcích? I zbývající pracovníci směny se střídali v 24hodinové délce služby? Rovněž se zde uvádí zpřísněné střežení tohoto pracoviště i v rámci budovy GŠ - kolik vojáků zajišťovalo střežení takového pracoviště?

Druhý dotaz směřuje na funkci staršího představitele Hlavního velitele spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy při MNO ČSSR. Je Vám známo kolik pracovníků přibližně tato "jednotka" měla a jak byla organizována? Dočetl jsem se, že u ministra byl tzv. starší představitel a pod ním byli představitelé u velitelů okruhů, velitelů armád, vojenských akademií a u některých druhů velitelů vojsk na ministerstvu. Kolik jich asi bylo dohromady? A u jakých velitelů druhů vojsk byli?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Stálá služba dozorčího generála

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 19:18

Autor zmiňované knížky "vyniká" především v tom, že používá značně zastaralé a dlouho neplatné způsoby všeho, co se mělo odehrávat v ČSLA a ono to tak nebylo. Prostě co kde vyčetl, tak zveřejnil, i když nezná asi vůbec to, co se skutečně odehrávalo. V osmdesátých letech tedy už vůbec neexistoval v mírové době nějaký dozorčí generál ani 4 pracovníci operační správy, kteří by se střídali ve 24 hodinové službě.Nebyla také žádná služba na operačním sále, žádné zvláštní střežení v rámci budovy GŠ. Operační správa měla asi kolem 90 důstojníků, z toho 2-3 generály, režim na OS byl však přísně dodržován a přístup k dokumentaci na operačním sále byl samozřejmě strohý a nikdo si ho nedovoloval narušovat. Zabezpečení rychlého a spolehlivého řešení jakýchkoliv krizových situací, ale hlavně stálé, zvýšené bojové pohotovosti i bojového poplachu či mobilizace bylo v rámci MNO organizováno bojovým rozdílením zhruba 1x týdně, které se denně upřesňovalo, vyčleněním generálů a důstojníků do t.zv. OPERAČNÍ SKUPINY. Dosažitelnost určených byla 30´, volný čas trávili ve svých bytech a v případě potřeby byl organizován i jejich svoz. Počet vyčleněných byl kolem 25-30, protože bylo v pravomoci náč. správ, kolik si určí osob ze své správy. OSK velel zpravidla NGŚ, který se střídal se svými zástupci a s NOS, NOMS.
Žádná "jednotka" představitele Hlavního velitele Spojených ozbrojených sil VS na MNO neexistovala. V ČSLA působilo asi 32 jeho představitelů a jejich pomocníků. Zastoupení začínalo až na stupni armáda, dále okruhy (vždy jeden sovětský generál a jeden plukovník), na VA-AZ, VPA Bratislava, u 10 LA, u PVOS a na MNO. Tam byl Hlavní představitel u ministra, NGŠ a na hlavních správách (SRVD, SPVO, SVTZ, SL atd). Celkem v celé ČSLA bylo těchto představitelů asi 32. Ve štábu SOS VS měla ČSLA vyčleněno asi 36 funkcí, nejvyšší byla zástupce NŠ SOS.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků