Barety

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Barety

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:45

Dobrý den pane podplukovníku,

měl bych na Vás ještě dotaz týkající se zavedení a nošení různých druhů baretů v době Vaší služby v armádě. Pro větší přehlednost ho opět rozdělím na 4 části.

1. V jakém období se používaly v ČSLA u výsadkářů červené barety se starším maskovacím vnitřkem - předchůdce vz. 60 jehličí ? Mělo se jednat o tzv. dubáky a ještě jeden druh se starším maskovacím vnitřkem tzv. kongo. Můžete k tomu uvést více informací ?

2. U baretů zavedených v první polovině 70. let bych rád přesně zjistil, které útvary v ČSLA nosily šedý baret ? Podle některých údajů se jednalo o spojaře. Podle jiných údajů ho nosil letištní personál. Vzpomenete si ještě, kdo ho tehdy nosil ?

3. V 90. letech došlo k zavedení nových červených baretů pro výsadkáře a tmavě zelených baretů s maskovacím vnitřkem vz.95 pro průzkumné jednotky. Teprve později mělo dojít k zavedení baretů vz.95 s černým vnitřkem. Můžete uvést, kdy došlo k zavedené červených a tmavě zelených baretů s maskovacím vnitřkem u výsadkových a průzkumných jednotek AČR ?

4. Jaký byl Váš názor na rozhodnutí výsadkáře generála Karla Kuby, který při vzniku 4. brigády rychlého nasazení v roce 1993 pod kterou patřil 71. průzkumný prapor Chrudim, ale také pozemní mechanizované prapory Tábor a Benešov, dělostřelecký oddíl Havlíčkův Brod aj. pro tuto brigádu zavedl k nošení červený výsadkový baret a pro speciální průzkumně výsadkovou brigádu v Prostějově zavedl k nošení tmavě zelený baret jako pro běžné průzkumné jednotky ?

Děkuji.

Historik
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Barety

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:51

Přiznám se bez mučení, že žádné relevantní materiály dokazující to co uvedu nemám. Budou to čistě jen moje , ale autentické ( tedy nepřesné )vzpomínky. Proto to tak berte. Jistě při pátrání v archivech, zejména Výstrojní správy Hlavního týlu, by bylo možno najít přesnější odpovědi.

1. Barety se používaly od r. 1948 do poloviny roku 1954. Byly podšité tmavě zelenou hedvábnou látkou ( mohla být i černá ). Setkal jsem se s tímto baretem jako branec výsadkář ve Svazarmu při základním výcviku v r. 1956 - 58. Byly vyřazeny z armády a donášely se stejně jako battledresy. Žádné jiné podšívky si nepamatuji protože až do r. 1964 se barety v ČSLA nenosily.

2. Domnívám se, že to byly jednotky pozemního personálu letectva.

3. Před maskovací podšívkou, při zavedení stejnokroje vz. 85 byly barety s podšívkou v barvě " khaki ". Po nich se po určitou dobu na konci osmdesátých a počátkem devadesátých let nosily barety s potiskem. Pamatuji si že byly nahrazeny baretem s černou podšívkou buď v r. 1995 nebo 1996.

4. 71. prapor v Chrudimi nebyl nikdy průzkumný. Při vzniku brigády ( NGŠ gen. Nekvasil ) rozhodl " od stolu " jeden generál na SBP GŠ v Praze o tom, že brigáda bude nosit baret zelený ( dnes pozemní jednotky ). Všichni tedy i " chrudimáci " se měli " přebarvit ". Asi nemusím zdůrazňovat to co to v jednotkách udělalo za " paseku ". Tehdy došlo k velmi intenzivnímu a dost tvrdému jednání o tom, jaká barva baretu se u 4. brn bude nosit. Dokonce 1. 7. 1994 při prvním nástupu na letišti v H. Brodě stály dva útvary v červených baretech ( CR a PC ) a zbytek brigády v zelených .

Vzhledem k tomu, že první zámysl vytvořit celou brigádu s výsadkářským výcvikem, v té době dokonce i s vojáky základní služby, bylo logické, že všechny útvary budou nosit výsadkářský baret. Byl vytvořen systém výcviku zakončený 5 základními seskoky, před ukončení základní služby pro všechny schopné " záklaďáky " od všech útvarů. To co se stalo s armádou později ( omezování výcviku, počtů letových hodin, počtů padáků, zkracování délky základní služby a další degradující opatření ), jistě znáte a není třeba je zvláště zdůrazňovat. To všechno vedlo spolu s profesionalizací k současnému stavu. Mohu ale uvést na příklad, že příslušníci 74. lmopr v Bučovicích nosí obě barvy baretů ( 1.r a pzč jsou výsadkáři ). Pokud jde o prostějovskou 601.spsk domnívám se, že si barvu baretu zvolili sami.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron